بهشت کویر مرنجاب

کویر مرنجاب ، در غرب دشت بزرگ کویر ، حدود پنجاه کیلومتری کاشان ، شاید نزدیک ترین کویر از نوع خودش به تهران باشه که علاوه بر جلوه های طبیعی یک کویر ، مثل دریاچه نمک ، تپه های شنی ( رمل ) و ... از نظر تاریخی هم اهمیت خاصی داره. از اونجایی که این کویر در مسیر جاده مشهور ابریشم قرار داشته ، بناهای تاریخی از جمله چند کاروانسرای قدیمی در اطرافش وجود داره. به همین دلیل هم جهانگردهای رو برای بازدید به سمت خودش جذب می کنه.

مرنجاب ، اقامتگاه کویر مرکزی ایران

بی مهری به طبیعت های بکر و زیبا ، پدیده ای است خاص مردم این زمان.

والا پدران ما ، با خلق یادگارهایی در دل کویر ، بی ریا و بدون آنکه خودنمایی کنند به طبیعت احترام گذاشتند و تفاوتی میان جنگلهای سرسبز و کویر ساکت و آرام قائل نشدند.
قلعه ها ، کاروانسراها و دهها مکان دیدنی دیگر که در مناطق کویری ایران ساخته شده است از جمله کاروانسرای مرنجاب دلیل این مدعاست. پهن دشت ساکت و آرام کویر آن هنگام ریگهای روانش با هر حرکت باد به نقاشی خیال می پردازند و هنگامی که صدای زنگ شتران ، این صبوران صحرای کویر ، سکوت صحرا را با موسیقی طبیعت همراه می کنند و تو را از دغدغه دنیای شلوغ می رهانند و آنگاه که به هر طرف نگاه می کنی جز سکوت و خلوت نمی بینی تفاوتی با جنگل های سرسبز شمال ( آنگاه مه صدای حرکت برگها و نسیم نوازشگر آن خود را به عالمی دیگر می برد ) ندارد.

با ورزش نصیم دلنواز کویری ، نی زارهای اطراف "مرنجاب" اینگونه حکایت می کنند که :

روزگاری شاه عباس صفوی ، برای حفاظت از کاروانهای بزرگی که از مشرق زمین و از مسیر جاده ابریشم ، عازم اروپا بودند ، این عمارت را ساخت، ناگفته نماند که به رسم حکومت داری و تامین امنیت و فراهم نمودن ابزار و امکانات لازم برای مقابله با هجوم دشمنان ، شاه عباس را گمان این بود که از جانب کویر و به سبب سرزمین باتلاقی دریاچه نمک در امان است اما هجوم ناگهانی افغانها که از شرق و از جانب کویر کویر که کاشان و اصفهان را شکستند ، هشداری بود که موجب بالا رفتن دیوارهای قلعه مرنجاب شد.


ادامه مطلب ...