جاذبه های طبیعی استان گلستان

  این دهکده‌ها شامل دهکده ییلاقی درازنو، جهان نما، افرا تخته، زرین گل و دهکده ییلاقی شیر نوا و... می‌باشند. این دهکده‌ها به دلیل داشتن چشم‌اندازهای زیبا و مشرف به تمامی نواحی جلگه‌ای استان، از طبیعت زیبا وآب و هوای خنکی برخوردار بوده وپوشش‌های جنگلی وکوهستانی وصخره ای موجود در آن‌ها قابلیت استفاده گردشگری طبیعی وتفریحی را بیش از پیش نمایان می‌سازند.

روستای جهان نما

روستا‌های گلستان به دلیل تنوع پوشش گیاهی صخره‌ای وکوهستانی، شرایط آب وهوایی بسیار مناسب در ایام تابستان، وجود چشم‌اندازهای زیبا ومشرف به نواحی پایین دست از گذشته مورد استفاده وبازدید گردشگران قرار می‌گیرند. گرگان نیز از این وضعیت مستثنی نبوده و روستاهای شگرفی چون روستای شاه کوه و جهان‌نما در زمره این روستاهایند. اما روستای زیارت در این میان خود تجلی زیبایی طبیعت از نوع دیگری است. این روستا در 12 کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است و آب و هوای معتدل و مرطوب دارد . رودخانه‌ی مشهور زیارت نیز از شرق آبادی می‌گذرد. کوه پشته کمر و کوه سفید آب در شمار غربی و خالودره در شرق آبادی واقع شده‌اند.

سواحل رودخانه،کوه‌ها،دره،پوشش گیاهی و حیات وحش از جمله جاذبه ‌های طبیعی پیرامون روستا و مسجد قدیمی و بنای امامزاده عبدالله از جمله جاذبه‌های مذهبی و زیارتی آن به شمار می‌روند. معماری خانه‌های روستایی،بسیار جالب توجه و زیبا است. پوشش سفالین بام خانه ‌ها،معماری داخلی و نمای بیرونی آن ‌ها دیدنی و قابل توجه است .


آبشار زیارت  :

این آبشار در 5 کیلومتری جنوب روستای زیارت و 19 کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد . این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور از ارتفاع 15متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می‌ریزد. در کل محوطه آبشار زرات و پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ‌ها نیز پوشیده از خزه و گلسنگ است. محیط پیرامون آبشار به دلیل ریزش آب از ارتفاع زیاد در محل آبشار به صورت غباری از قطرات آب در فضا مشاهده می‌شود. وجود چنین فضایی اطراف آبشار و صخره های پوشیده شده از خزه می تواند فضای بسیار مناسبی برای گردشگران تفریحی وکوهنوردی فراهم آورد . ایجاد زمینه‌های زیر‌ساختاری و تاسیسات و امکانات پذیرایی و اقامتی متناسب با الگوی معماری محیط پیرامون می‌تواند باعث رونق بازار گردشگری شود . به هر حال به تازگی مدیران گردشگری استان گلستان در نظر دارند تا طرح گرگان‌گردی را نیز در این استان اجرا کنند.

چشمه آب گرم زیارت  :

این چشمه در 15 کیلومتری جنوب گرگان و در روستای زیارت و ضلع شرقی رودخانه خاصه رود قرار دارد . این چشمه در حال حاضر دارای 4 مظهر و محل خروج به فاصله تقریبی 10 تا 20 متر است . اولین مظهر آن زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد 15*20 سانتیمتر به خط عربی تاریخ 1035 را نشان می‌دهد . مظهر دوم این چشمه به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اولی قرار دارد. دو مظهر دیگر هر یک با فواصل 15 و 10 متر از هم قرار دارند. در صورت بررسی آب چشمه از لحاظ معدنی می‌تواند یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار جالب استان باشد.


خلیج گرگان  :

خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیره‌ی میانکلاله در جنوب شرقی دریای خزر تشکیل شده است. وسعت خلیج گرگان حدود 400 کیلومتر مربع است. خلیج گرگان کم عمق است به طوری که با در نظر گرفتن بالاآمادگی آب، حداکثر عمق آن به 4 متر می‌رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی آشوراده به عمق آب افزوده می‌شود. در محدوده استان گلستان دو اسکله بندر گز و بندر ترکمن با کارکرد تفریحی و تفرجی، از تفرجگاه‌های مهم استان و از اماکن مطلوب جهت گذران اوقات فراغت شهروندان و مسافران محسوب می‌شود.

انگیزه‌های جذب گردشگران در این منطقه را نیز می‌توان در این نکته دانست که خلیج گرگان دارای جاذبه‌های شگفت انگیز طبیعی و زیست محیطی بوده و پوشش گیاهی ویژه حیات وحش منحصر بفرد و چشم اندازهای ساحلی آن را به یکی از جالبترین نقاط توریستی تبدیل کرده است.

 

منابع جنگلی  : 

جنگل‌های گرگان با مناظر و چشم‌اندازهای بسیار زیبای دره‌ها و کوه‌های جنگلی، رودخانه‌ها، چشمه‌سارها،‌ فضاهای روستایی ویژه منحصر به فرد، قابلیت‌های مهم توریستی ـ جنگلی را به نمایش گذاشته و در حال حاضر از طریق مجتمع نهارخوران و جاده‌ی خوش ییلاق مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. همجواری این مجموعه جنگلی با دشت‌ها و کوهستان‌های شرقی مازندران، ویژگی‌های جهانگردی کم‌نظیری به آن بخشیده که در صورت دسترسی و ایجاد امکانات صحرایی، بخش عظیمی از نیازهای تفریحی و گذران اوقات فراغت استان سمنان و خراسان و مسافران گذری را پاسخ خواهد گفت. پارک جنگلی النگدره از زیباترین جنگل‌های این منطقه به شمار می‌آید .

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گلستان جنگل‌های النگ‌دره که به عنوان یکی از کانون‌های گردشگری استان شناسایی شده و جهت توسعه و اجرای پروژه‌های گردشگری حداقل به 50 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیازمند است. پارک جنگلی قرق واقع در کیلومتری شرق گرگان و در مسیر راه اصلی شمال به مشهد مقدس و پارک جنگلی و آبشار کبود وال از دیگر منابع جنگلی گرگان واقع در 5 کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول برای جذب اکوتوریست‌ها به شمار می‌آیند. پارک جنگلی و آبشار کبود وال به دلیل چشم اندازهای طبیعی و دسترسی به شهر و جاده اصلی شمال به مشهد مقدس موقعیت بسیار مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد . این پارک با تنوع و تراکم پوشش گیاهی از لحاظ زیستگاههای گیاهی دارای ارزش است.


پارک طبیعی ناهارخوران  :

ناهارخوران از قدیمی ترین تفرجگاه استان گلستان و شهرستان گرگان است . بسیاری از ایرانیان با آن آشنایی دارند . ناهارخوران در 4 کیلومتری جنوب شهر گرگان واقع شده و این پارک مجموعه ای از پوشش گیاهی و تاسیساتی است که آنچنان برای جذب گردشگر مناسب نیست و نیاز مند توسعه و تجهیز و احداث واحد ای اقامتی و پذیرایی مناسب می باشد . این پارک از پارکهای قدیمی است و تنوع گیاهی و ملایم بودن درجه حرارت آن باعث جذب گردشگران از گذشته تا کنون بوده است ولی به منظور ایجاد انگیزه بیشتر بایستی امکانات موجود توسعه یابد .نمایی از میدان ناهارخوران گرگان

از دیگرجاذبه های طبیعی شهرستان گرگان می‌توان ارتفاعاتی چون کوه جنگلی پیرگرده ،کوه جنگلی تاور آب، کوه جنگلی تل‌انبار، کوه نیمه جنگلی چلبه ، کوه نیمه جنگلی زرشک‌کوه و ... را نام برد که هر ساله مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرند. گرگان رود نیز از دیگر جاذبه‌های اکوتوریستی گرگان است. این رودخانه از کوه‌های آلاداغ در بجنورد سرچشمه می‌گیرد و در مسیری به طول بیش از دویست کیلومتر، پس از عبور از دره‌های پرپیچ و خم کوهستانی، صحرای کلان، پیرامون شهر گرگان، گنبد‌کاووس، دشت گرگان و شهر آق‌قلعه در نقطه‌ای به نام «خواجه نفس» وارد دریای مازندران می‌شود.

رودخانه گرگان رود حرکتی آرام دارد، اما در مواقع بارندگی و سیلاب به علت عبور از زمین‌های رسی، گل‌آلود می‌شود. در حال حاضر سدی بر روی آن احداث شده و از آب آن استفاده‌های زراعی به عمل می‌آید. وجود دریاچه، سد و مسیر آرام و پرآب آن، امکانات قابل توجهی برای بهره‌برداری جهانگردی، به ویژه در زمینه ورزش‌های آبی فراهم کرده است.

/ 0 نظر / 147 بازدید