عروس زاگرس

این استان کم جمعیت ترین استان کشور است و شهرستان ایلام هم مرکز آن است که تا پیش از سال ۱۳۴۲ جزو استان کرمانشاه به شمار می آمد. مردم ایلام به گویش های کردی فیلی،کلهری، مهکی،لکی و لری صحبت می کنند که از گویش های کردی است. آب و هوای ایلام در مناطق شمالی سرد و کوهستانی و در نواحی جنوبی آن گرم و بیابانی است. کوهستان های سردسیر، جلگه های حاصلخیز، جاذبه های طبیعی و ییلاق و جنگلها، تنوع زیست محیطی جالبی را در منطقه ایجاد کرده، به همین دلیل به عروس زاگرس معروف شده است. این شهر صنایع دستی درخور توجهی دارد که مهمترین آنها عبارتند از: گلیم نقش برجسته، قالیبافی، گلیم بافت، قالیچه گل ابریشم، خراطی، موج بافی و چیغ بافی.

● جاذبه های طبیعی

ایلام جاذبه های طبیعی بسیار و سرسبزی دارد. کبیرکوه که از انشعابات زاگرس به حساب می آید، منطقه وسیعی از این شهر را پوشش داده است. اهوران کوه و چمن گیر نیز از دیگر رشته کوههای این خطه است. در ایلام به علت بالا بودن میزان بارش برف و باران، جنگلهای پوشیده و سرسبزی وجود دارد که چشم اندازهای زیبایی را به نمایش می گذارد و سقز و کتیرادومحصول عمده این جنگل هاست.

● جاذبه های گردشگری

پارک جنگلی «چکامه» که فضای سرسبزی را در مساحت ۴ هزار هکتار در بر گرفته و از مناطق زیبای گردشگری ایلام است. دره هفت آب، دره مصفا و خوش آب و هوایی است و در۳۰ کیلومتری ایلام قرار گرفته و در آن انواع درختان گردو، سیب و دیگر میوه ها وجود دارد. در فاصله نزدیکی از این دره، جنگل زیبای مله پنجاو قرار دارد که از گردشگاه های مهم استان است. از دیگر تفرجگاه های مهم شهر، گردشگاه ششدار، تنگ دالاو و خوران ایوان، ماجی بختیارومیان تنگ است که همه ساله گردشگران زیادی رابه این شهرمی خواند.

● دریاچه های مشهور

ایلام دارای ۲ دریاچه به نامهای دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان و دریاچه سد ایلام (چم گردلان) است. این شهر همچنین دارای چشمه های فراوانی است که مهمترین آنها چشمه آبگرم چنگوله، چشمه آبگرم دهلران و نیز چشمه آبگرم کنچان چم است. تالاب های چکر، زمزم و سیاب در یوش از تالاب های ایلام است که درکناره های آن پوشش گیاهی سرسبزی وجود دارد که زیستگاه انواع پرندگان زیبا و حیوانات مختلف است. همچنین آبشارهای زیبایی در ایلام وجود دارند که هریک به نوبه خود از مراکز گردشگری آن به شمار می روند. آبشار آبگاف، آبشار گچان، آبشار سرطاف و آبشار چم آوا از معروف ترین این آبشارها هستند.

● آثار تاریخی

به علت پیشینه کهن، آثار تاریخی فراوانی در ایلام وجود دارد، به گونه ای که بیش از یک هزار بنا و اثر تاریخی در این شهر وجود دارد.هفت روستای ایلام به نامهای حیدرآباد، زنجیره علیا، پشت قلعه، تنگ فیر سرابلکان، کلم بدره و خوران ایوان به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده اند.
ایلام دارای قلعه های فراوانی نیز است که مهمترین آنها در پی می آید.«قلعه هزارانی» که مربوط به دوره ساسانی است و ابتدای روستای هزارانی قرار دارد. مصالح آن سنگ و گچ است و روی یک تپه بنا شده است.«قلعه سام» که در شهرستان شیروان چردل قرار دارد و به دوره پارتها بازمی گردد و جنبه دفاعی و نظامی داشته و در ارتفاعات صخره ای بنا شده است. «قلعه سه کان» یکی ازبزرگترین قلعه های دوره ساسانی بوده و در ارتفاعات کبیرکوه قرار دارد و دسترسی به آن دشوار است.
«پشت قلعه آبدانان» در روستای پشت قلعه قرار دارد. «قلعه تاریخی چوار» در۲ کیلومتری ایلام قرار دارد و به اوایل دوران ساسانی مربوط است.«قلعه اسماعیل خان» که در ارتفاعات آب انبار و قلعه چکر بولی چوار که در روستای چکر در اطراف ایلام است و به دوره ساسانی مربوط می شود. «قلعه پوراشرف» که در روستای شیخ مکان قرار دارد.«قلعه سیکان» در روستای فرخ آباد واقع شده است. «دژ شیخ مکان» در تنگه شیخ مکان قرار دارد و به دوره ساسانی بازمی گردد.«قلعه زنیل» به دوره صفویه مربوط است و در روستای الیاس آباد قرار دارد و نیز قلعه های هزار در، تاجمیر و ارمو از دیگر قلعه های مهم در این منطقه هستند.

● آتشکده های ایلام

آتشکده موشکان در۲ کیلومتری شهر سرابله قرار دارد و به دوره ساسانی مربوط است.آتشکده سیاهگل ایوان در ۱۵ کیلومتری روستای سرتنگ قرار دارد و متعلق به دوره ساسانی است. آتشکده چهارطاقی در شهرستان دره شهر قرار دارد و به دوره ساسانی بازمی گردد.از دیگر آثار تاریخی و دیدنی ایلام که از مراکز مهم گردشگری این شهر هستند، کاخ فلاحتی است که در شهر ایلام قرار دارد.
این کاخ در درون باغی مصفا قرار دارد و با ستون ها و آجرهای بسیار زیبا ساخته شده است و به دوره قاجاریه تعلق دارد. مجموعه کاخ والی روی تپه چقامیرگ در شهر ایلام قرار دارد. وسعت آن ۲۵۰۰ مترمربع است که شامل اتاقها، تالارها و نیز کتیبه ای در آن است و به دوره قاجاربازمی گردد. سنگ نوشته آشوربنی پال بر دیواره کوهی در روستای گل گل در ۲۵ کیلومتری ایلام قرار دارد و متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش است. تپه ورده کبود در ۲۰ کیلومتری ایلام قرار گرفته و در گذشته گورستان بوده است.
چون تعداد زیادی اجساد به همراه اشیای مفرغی و آهنی از آنجا کشف شده و متعلق به قرن هفتم است. کتیبه تخته خان که روی سنگی به ابعاد ۲ متر در مکانی به نام تخت خان در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد. قلعه تیران در شهر ایلام و در ارتفاعات کوه قلافیران بنا شده که مشرف بر ناحیه جنگلی ششدار است و از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود. در اطراف شهر ایلام و در ارتفاعات غارهای متعددی وجود دارد که دیدن هرکدام به نوبه خود جالب است. غار مهران و غار ملک در روستای اکره بید زرین آباد، غار ایوان و غار خفاش در دهلران، غار زیندگان، غار تایه گه در روستای صالح آباد از جمله این غارها هستند.

/ 3 نظر / 45 بازدید
رضا

سلام عزیزم خیلی قشنگه به ما هم سر بزن نظر یادت نره. در وبلاگ عاشقان من .جوک.دانلود آهنگ درخواستی هم باید درقسمت نظرات اسم آهنگ درخواستی تان رابگذارید تامن برای دانلود بزارمش. حتما بیا.ضرر نمیکنی.

music90

متن کامل اهنگ های سال90 www.music90.persianblog.ir نظر یادتون نره یادت نره