روستای سوسورا از مکانهای دیدنی استان گلستان

آب و هوا‌ :

آب و هوای سوسرا معمولاً معتدل است و می توان گفت جز مناطقی با هوای معتدل و مرطوب استان گلستان محسوب می شود . تابستان های گرم که در ماه مرداد به اوج خود می رسد و همچنین زمستان های نسبتاً سرد که در سالهای اخیر به گرمای تابستان و سرمای زمستان افزوده شده  است و گرمای هوا در مرداد 1387 در ساعات بین 13 تا 15 تقریباً 44 درجه سانتیگراد اندازه گیری شده است و همچنین سرمای هوا در زمستان 1386 به گفته بزرگترها سرد ترین سالی که تجربه کرده اند بوده است . و این تغییرات دما احتمالاً نتیجه گرم شدن زمین است .

 روستای سوسرا از نظر وزش باد در منطقه ای بادگیر قرار گرفته است که این باد ها در پاییز به اوج می رسند. این بادها که گرم هستند باعث مشکلات زیادی برای مردم می شوند و مردم باران را نسبت به این بادهای آزاردهنده ترجیح می دهند .

بیشترین باران در این روستا در فصل بهار و کمترین آن در تابستان می بارد و با توجه به خشکسالی های اخیر این توازن تغییر محسوسی داشته است . در اواخر تابستان نیز باران های سیل آسای زیادی می بارد که با توجه به اینکه روستا دارای شیب ملایمی است از خطر سیل مصون می ماند و این یکی از عنایات خداوند به مردم می باشد اما نکته منفی این سیل ها زمین های کشاورزی مردم در منطقه ای بنام (چیله) است که در کنار رودخانه خرمارود واقع شده است و در سالهای اخیر باعث نابودی محصولات و حتی بعضی از زمینهای کشاورزی در این منطقه شده است .

اقتصاد :

شغل اصلی مردم سوسرا کشاورزی است و از محصولات کشاورزی که در این روستا کشت شده است می توان به گندم ، جو ، برنج ، کدو و صیفی جات را نام برد . از جمله مشاغل دیگر موجود در این روستا می توان به کارهای اداری و فرهنگی اشاره کرد و همچنین یکی از مشاغل سخت که افراد زیادی مشغول به آن هستند یعنی کار در معدن اشاره کرد . این افراد در مجموعه معادن استخراج زغال سنگ که به معادن قشلاق معروف است اشتغال دارند و از دیگر شغل های موجود می توان کار با وسایل حمل و نقل سنگین و سبک را نام برد و همچنین استخدام در مراکز ارتش و نیروهای مسلح که با توجه به نبود شغل مناسب در این منطقه جوانان به استخدام در این مراکز روی آورده اند . با توجه به این مطالب 90% مردم سوسرا از وضعیت معیشت و اقتصاد خوبی برخورداند .

راهها و ارتباطات :

نزدیکترین شهر به سوسرا نوده خاندوز است که جدیداً شهر شده است و همچنین نزدیکترین شهرستان آزادشهر است که مردم تمام احتیاجات خود را در این شهرستان تهیه می کنند فاصله سوسرا تا آزادشهر 12 کیلومتر است و همچنین سوسرا دارای ورودی فرعی از را ه ارتباطی آزادشهر به شاهرود دارد که در کنار پادگان از این جاده جدا می شود این جاده فرعی که طول آن 2 کیلومتر است در سال 1357 ساخته شده است .

بافت ساختمانی :

در سالهای اخیر تمام خانه های روستایی مقاوم سازی می شود و سوسرا نیز در این طرح پیشرفت چشمگیری داشته است و 90%  خانه های سوسرا نو ساز است مردم سوسرا بیشتر به نمای داخلی خانه اهمیت می دهند و با توجه به این امر اگر به همان اندازه هم به نمای بیرونی ساختمان بها دهند این روستا یکی از زیباترین بافت خانه های روستایی در ایران را می توانست داشته باشد .

امکانات :

با توجه به پیروزی انقلاب اسلامی و توجه ویژه  به وضع مردم در روستاها  برای جلوگیری مهاجرت به شهرها بعد از انقلاب شاهد پیدایش امکانات رفاهی در روستاها بودیم که سوسرا هم از نظر امکانات در وضع خوبی بسر می برد . تنها امکانی که در این روستا قبل از انقلاب وجود داشت برق بود . برای تهیه آب آشامیدنی مردم باید به منبعی که آب در آن جمع آوری می شد می رفتند و آب را با ظرف به خانه می آوردند اما به برکت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) امکانات زیادی به روستاها داده شد سوسرا دارای امکاناتی مانند آب لوله کشی ، تلفن ، برق ، دفتر پست ، مدارس راهنمایی و ابتدایی ، خانه بهداشت
، غسالخانه ، راه آسفالته  و همچنین مهمترین امکانی که در چند سال اخیر فراهم شده است یعنی گاز طبیعی اشاره کرد که این گاز اوج شکوفایی در حمایت از مردم روستا توسط مسولین می باشد . با توجه به این امکانات کم و کاستی هایی هم است که باید برای رفع آنها تلاش شود . در دوران سازندگی بعد از انقلاب برای مردم روستا یک حمام عمومی ساختند که قبل از آن از مردم از مکانی بنام  خزانه که آب در آن جمع آوری می شد و بوسیله آتش گرم می شد  استحمام می کردند اما با پیشرفت بهداشت و وجود حمام عمومی باعث شد تا در بهداشت فردی پیشرفت بسزایی داشته باشند با بهتر شدن وضع مردم بعد از سال 1357 هر کس که خانه جدید می ساخت حمام و سرویس بهداشتی هم به ساختمان خود اضافه می کرد و با این پیشرفت در معیشت مردم طولی نکشید که همه مردم دارای حمام شدند و طبیعتاً کسی از حمام عمومی استفاده نمی کرد و به مرور زمان این حمام تخریب شد و بجای آن ساختمان های مخابرات و خانه بهداشت تاسیس شد.

مذهب و اقوام :

مذهب تمام مردم سوسرا شیعه 12 امامی است و هیچ مذهب دیگری بجز شیعه در این روستا وجود ندارد و از نظر اقوام همه مردم بومی هستند و یا در این روستا قبلاً ساکن بوده اند و یا از روستاهایی که در قسمت های بالاتر از سوسرا واقع هستند به این روستای زیبا مهاجرت کرده اند و در کنار مردم این روستا زندگی می کنند و از نظر قومی می توان گفت تمام مردم سوسرا ایرانی اصیل هستند و همچنین زبان آنها فارسی هست که به صورت محلی صحبت می شود.

مردم سوسرا مردمی مذهبی و دوستدار اهل بیت (ع) هستند . سوسرا در سالهای پیش مسجد جامعی داشت که قدیمی شده بود و برای ساختن مسجد جامع جدید آن مسجد را خراب کردند و مسجد جدید که خیلی بزرگتر و زیباتر از مسجد قدیمی است ساخته شد . یکی از زیباترین اخلاق مردم شرکت در ساختن این مسجد بود به این صورت که این مسجد نسبتاً بزرگ با هزینه تمام مردم این روستا ساخته و در تابستان 1386 افتتاح شد . در این طرح بزرگ مردم با گرفتن وام های بدون سود و همچنین کمکهایی که در ماه های رمضان و محرم پرداخت می کردند  توانستند زیباترین مسجد را در منطقه بسازند و بهترین دستاورد ساخت این مسجد اتحاد مردم بود همه مردم و از همه اقشار با توجه به توان خود اقدام به ساخت مسجد کردند و می توان گفت تک تک مردم به ساخت این مسجد کمک کردند . سوسرا همچنین دارای یک حسینیه است که بعضی از مراسمات مذهبی در آن برگزار می شود.

منبع :‌وبلاگ سوسرا

/ 1 نظر / 35 بازدید
مصطفی لو

سلام ممنون از درج این متن و معرفی وبلاگ . اسم این روستا سوسرا هست. باز هم متشکرم